Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Stulecie urodzin w Górkach Wielkich

06 Mar 2019   14:00

Góry jak wiadomo sprzyjają długowieczności. Faktem jest, że co roku w spotkaniach pod nazwą „80+” organizowanych przez gminę uczestniczy blisko 400 seniorów, a znakomita większość mogłaby ruszyć na parkiecie do tańca.


Obecnie gmina można pochwalić się jeszcze Panem Ludwikiem Szczotką, mieszkańcem Górek Wielkich, który osiągnął wiek 100 lat życia. Jubilata odwiedzili z tej okazji Krzysztof Sosnowski, zastępca dyrektora ds. świadczeń Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z której Pan Ludwik otrzymuje świadczenia emerytalne oraz wójt gminy Brenna –Jerzy Pilch. 
Dyrektor Sosnowski wręczył list gratulacyjny w imieniu Prezes KRUS Aleksandry Hadzik, informujący równocześnie o przyznaniu ustawowego świadczenia honorowego z okazji osiągnięcia stu lat życia. Swój upominek i list gratulacyjny wręczył również Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch.

Stulatek z Górek Wielkich jest w znakomitej kondycji. Pomaga w kuchni żonie, robi zakupy, odwiedza aptekę. Ludwik Szczotka urodził się w Soli na żywiecczyźnie, w swoim życiu mieszkał jeszcze w Lipowcu i Końskich, w czasie II wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Jak zapewnia -  w Górkach Wielkich żyje mu się najlepiej. Całe swoje życie przepracował w rolnictwie.Największą pasją Pana Ludwika są pszczoły. Tam gdzie mieszkał, zawsze miał ule. W szczytowym momencie miał ich prawie 30. Zapytany o receptę na długowieczność odpowiada: - Przede wszystkim trzeba dziękować Panu Bogu za to co nam daje, po drugie – trzeba być w ruchu i dużo pracować.