Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Projekt: Aktywnie w naturze

Projekt Aktywnie w naturze jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa. Liderem projektu jest czeska Gmina Wędrynia, a partnerami projektu są  Gmina Brenna i  Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna. Realizacja projektu przypada od lutego 2020r. do kwietnia 2021r. a jego całkowita wartość to prawie 60.000 euro, w tym dofinansowanie dla polskich partnerów to aż 90% planowanych kosztów.

Celem projektu jest efektywniejsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego partnerskich miejscowości poprzez realizację wspólnego produktu turystycznego bazującego na nowych atrakcjach, programie lojalnościowym, wspólnej kampanii promocyjnej, a także organizacji imprez plenerowych, warsztatów wytwarzania mydełek ziołowych i soli kąpielowych oraz spotkań przyrodniczych.

Nowa infrastruktura w przypadku Gminy Brenna zlokalizowana będzie w Brennej Leśnicy, w sąsiedztwie siłowni zewnętrznej i planowanej tężni solankowej. Będzie to sprawnościowy plac zabaw, który utworzy zestaw zabawowy (wejście linowe, drabinka naprzemienna, trap wspinaczkowy, podest i zjeżdżalnia), linarium w kształcie piramidy oraz huśtawka typu bocianie gniazdo, która jest dostępna dla dzieci niepełnosprawnych. Dodatkowo położone będą zabezpieczające maty przerostowe oraz wykonana mała infrastruktura: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie lampami solarnymi oraz ogrodzenie. Na ogrodzeniu, od strony tężni solankowej, umieszczone zostaną 4 tablice informacyjne dotyczące walorów przyrodniczych Brennej Leśnicy oraz Wędryni. Będą one informować np. o nietoperzach, które żyją w Brennej czy też o roślinach, owadach i innych atrakcjach związanych z naszym lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, a także o atrakcjach przyrodniczych występujących u naszego czeskiego partnera w parku sensorycznym lub na terenie gminy. To właśnie park sensoryczny zostanie wykonany po czeskiej stronie w ramach wspólnego projektu. W parku pojawią się nasadzenia rodzimej roślinności, fontanna solankowa oraz miejsce do aktywnego wypoczynku. Zadaniem parku sensorycznego będzie nie tylko edukacja, ale przede wszystkim pobudzenie odbiorcy do działania i interakcji, możliwość odbioru wszystkimi zmysłami. W pobliżu będą również umieszczone 3 tablice informujące o wędryńskiej przyrodzie, a także o atrakcjach Gminy Brenna.

Obecnie, ze względu na zagrożenie epidemiczne, realizacja projektu jest utrudniona i wiąże się z pewnymi ograniczeniami, głównie związanymi z udziałem naszych czeskich partnerów w wydarzeniach zaplanowanych w projekcie. Jesteśmy jednak dobrej myśli, dlatego Gmina Brenna ogłosiła przetarg na budowę obiektów małej architektury (placu zabaw) wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Brennej przy ulicy Leśnica, planowany termin wykonania inwestycji to sierpień 2020r.