Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej!

02 Sep 2019   13:33

Jadąc główną drogą w kierunku Brennej, po prawej stronie, w Górkach Małych od wielu lat stoi pomnik upamiętniający góreckie  ofiary II wojny światowej.  Pierwsza tablica  pojawiła się w tym miejscu ponad pięćdziesiąt lat temu. Czas jak wiadomo, nie tylko leczy rany, ale także, z biegiem lat, niszczy pamiątkowe obeliski. Dlatego też postanowiono wstawić nową tablicę, aby pamięć o zamordowanych nie odeszła w zapomnienie. Jej uroczyste odsłonięcie  miało miejsce 2 września w samo południe. Uczestniczyli w nim Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Jan Kwaśniewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Zastępca Wójta Gminy Brenna Dariusz Jakubiec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górkach Wielkich Marcin Janasik, Ks. Proboszcz Roman Berke, radni gminy,  młodzież z drużyny pożarniczej OSP w Górkach oraz mieszkańcy Górek.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn Polski, złożono kwiaty pod pomnikiem, a Wójt Gminy wygłosił okolicznościowe przemówienie:

Szanowni Państwo!

Wczoraj minęła tragiczna rocznica – stajemy dziś w tym miejscu reprezentując społeczeństwo Górek, aby z zadumą spojrzeć jeszcze raz na ogromna tragedię, która dotknęła nasz naród. 80. lat temu, 1 września 1939 roku, na Polskę uderzyły wojska hitlerowskiej III Rzeszy. Choć polscy żołnierze walczyli dzielnie, to pozbawieni wsparcia zachodnich sojuszników i zaatakowani 17 września przez Armię Czerwoną musieli przegrać. Zaczęła się noc okupacji, która na Śląsku Cieszyńskim była nie tylko długa ale i bardzo mroczna. Grozy i tragizmu tamtych czasów boleśnie doświadczyli również mieszkańcy naszej Gminy. Nie zabrakło ich wśród bohaterskich obrońców ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Byli również wśród tych, którzy w konspiracji postanowili walczyć o wolną i demokratyczną Polskę. Tak jak Erwin Żagan – dowódca miejscowej komórki Związku Walki Zbrojnej (późniejsza Armia Krajowa) zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Także inni polscy patrioci z Górek ginęli z rąk najeźdźców, między innymi w obozach Auschwitz-Birkenau i Gross Rosen. Czarna noc okupacji mocno dotknęła również górecką parafię – gestapowcy aresztowali dwóch miejscowych duszpasterzy - jednego za głoszenie kazań w języku polskim, a drugiego za to, że ukrywał poszukiwanego przez Niemców księdza.

Pierwsza tablica upamiętniająca góreckie ofiary tamtych dramatycznych wydarzeń pojawiła się w tym miejscu 25 lat po wybuchu II wojny światowej. Czas jak wiadomo, nie tylko leczy rany, ale także niszczy pamiątkowe obeliski. Tak też stało się tutaj. Dlatego dzisiaj, odsłaniając nową tablicę, upamiętniamy mieszkańców Górek Wielkich i Małych poległych i zamordowanych w latach     1939-1945. Choć dziś czujemy się bezpieczni nie znaczy to, że możemy tego poczucia nadużywać. Niech zaduma nad tragicznymi losami tego 6-letniego kataklizmu pozwoli z większym szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka, szukać tego co łączy, a nie dzieli i żyć z poczuciem odpowiedzialności za wolność, która została tak ofiarnie wywalczona. Pragnę z tego miejsca zaapelować: Bądźmy orędownikami wolności i pokoju.

Cześć ich pamięci!