Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Transgraniczne Ćwiczenia Strażaków w Gminie Brenna

07 Sep 2020   08:27

05.09.2020r. na terenie OSP w Górkach Wielkich przeprowadzono TRANSGRANICZNE ĆWICZENIA STRAŻACKIE W GMINIE BRENNA. Oprócz gospodarzy - strażaków z OSP Górki Wielkie, w ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z SDH Písečná, a także z OSP Brenna Leśnica i OSP Brenna Centrum. Ćwiczenia są częścią polsko-czeskiego projektu „Brenna Písečná – partnerstwo w działaniu”, który Gmina Brenna realizuje z Gminą Písečná. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska i budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko.

Do tej pory wspólnie przeprowadziliśmy już ćwiczenia w Piosecznej, które dotyczyły wyszukiwania osób w zadymionym budynku. Więcej informacji o projekcie i realizowanych działaniach jest dostępnych na stronie projektu: https://mieszkaniec.brenna.org.pl/projekt-brenna-pisecna-partnerstwo-w-dzialaniu

Natomiast sobotnie ćwiczenia, były związane z działaniami ratowniczymi podczas zdarzenia w ruchu drogowym – symulacja wypadku dwóch samochodów osobowych. Czynności ratowników polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji obu pojazdów oraz wykonaniu dostępu do zakleszczonych osób z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych. Po wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych nastąpiła ich ewakuacja z wykorzystaniem deski ortopedycznej oraz jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. Ćwiczenia były poprzedzone wspólnym szkoleniem w zakresie działań ratowniczych podczas wypadków drogowych z uwzględnieniem elementów udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Kolejne wspólne działania planujemy zrealizować w październiku i będą to: Transgraniczne zawody sprawności strażackiej IRON MAN - 03.10.2020r. (Brenna Leśnica - Jarowiska) oraz Transgraniczne zawody wszechstronności strażackiej - 24.10.2020r. (Písečná). Oczywiście realizacja zawodów będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej w obu krajach.

Więcej zdjęć jest dostepnych w galerii projektu: https://mieszkaniec.brenna.org.pl/galeria-projektu-cwiczenia-strazackie-w-gorkach-wielkich