Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

100 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

04 Feb 2019   20:59

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozłożyły się w Gminie Brenna na dłuższy czas. Już w październiku szkoły i biblioteki organizowały różnego rodzaju akcje, konkursy plastyczne czy wykłady. Natomiast główne uroczystości odbyły się w miniony weekend - 10 i 11 listopada. W sobotę w Kościele pw Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, podczas którego słowo do wiernych wygłosił Pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Brennej, ksiądz Roman Kluz. Przemówienie wygłosił również Wójt Gminy Brenna, Jerzy Pilch. Podczas nabożenstwa patriotyczne i religijne pieśni spiewły połączone chóry parafialne "Benedictus" z parafii pw św. Jana Chrzciciela w Brennej oraz "Magnificat" z parafii ewangelickiej. Z kolei po nabożeństwie wystapił zepsół wokalno-instrumentalny ze szkoły w Górkach Wielkich, przygotowany przez pana Marcina Janasika, Przewodniczącego Rady Gminy Brenna.

W tym dniu Wójt Gminy Brenna zadbał również o pozostałe miejsca pamięci na terenie gminy Brenna.

Następnie wszyscy zebrani, prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP w Górkach Wielkich oraz poczty sztandarowe OSP Górki Wielkie, OSP Brenna Centrum, OSP Brenna Leśnica, Związku Podhalan oraz Rodzinnej Grupy Pieśni i Tańca "Kotarzanie" udali się na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie mieszkanców naszje Gminy, poległych w walce o wolną Ojczyznę. Tam modlitwę poprowadził gospodarz - proboszcz góreckiej parafii, ksiądz Roman Berke. Wieńce złożyli przedstawiciele jednostek straży pożarnych w Gminy Brenna, Wójt Gminy Brenna z małżonką, przedstawiciele szkół oraz RGPiT "Kotarzanie".

Z kolei 11 listopada o godzinie 12:00 pod Amfiteatrem w Brennej Centrum zgromadziła się duża grupa mieszkańców, która odśpiewała hymn pańswowy oraz kilka innych, waznych dla nas pieśni - między innymi "Szumi Jawor" i "Ojcowski dom". Szacując po ilości rozdanych tekstów hymn w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa: do hymnu!" śpiewało około 400-500 głosów.

Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli być wtedy razem, zapominając o podziałach. To był piękny dzień!