Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Współpraca transgraniczna Brenna - Babin (SK)

Współpraca ze słowcką Gminą Babin rozpoczęła się 9 czerwca 2016 r. Po wielu spotkaniach roboczych w 2018r. udało nam się przygotować wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 dla projektu "Za wonim drzewa", a 8 stycznia 2020 r. podpsiać umowę o dofinansowanie. Jest to oficjalny początek realizacji naszego pierwszego, wspólnego projektu, w którym Gmina Brenna jest Partnerem Wiodącym, a oprócz Gminy Babin, w jego realizacji uczestniczy również Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Całkowita wartość projektu dla wszystkich partnerów to kwota 633.333,16 euro, przy dofinansowaniu ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w wysokości 85%. Dzięki jego realizacji współpracujące ze sobą gminy połączy szlak samochodowy, który będzie prowadził  przez najciekawsze regiony pogranicza polsko-słowackiego. Na szlaku wybrano miejsca,  w których prowadzone są ciekawe warsztaty, organizuje się wystawy, bądź też można z bliska przyjrzeć się pracy rzemieślników(twórców ludowych) – wszystkie te miejsca będą związane z drzewem, które jest motywem przewodnim naszego projektu.

Dla Gminy Brenna ważnym elementem projektu jest budowa nowej infrastruktury w Górkach Wielkich tzw. Transgranicznej Strefy Kultury, czyli miejsca zabaw i rozrywki dla dzieci, a w Brennej - Transgranicznego Ogrodu Zielin, który również będzie pełnił funkcje edukacyjne. W Babinie na Słowacji planują natomiast utworzenie stałej ekspozycji rzeźbiarstwa ludowego im. Sivana. Oprócz działań inwestycyjnych w projekcie zaplanowano wiele warsztatów (np. z plecionkarstwa, wykonywania zabawek), plenerów malarskich i rzeźbiarskich dla dzieci i dorosłych, przedstawień teatralnych, a także różnorodnych imprez towarzyszących.

O szczegółach wdrażanego projektu można się dowiedzieć ze strony projektu:

https://turysta.brenna.org.pl/pl/za-woniom-drzewa

Zapraszamy do polubienie profilu projektu na Facebooku - kliknij tutaj!

Informacje o Gminie Babin i o projekcie na stronie Partnera Słowackiego
- https://www.babin.sk/