Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Oszczędzaj wodę

Corocznie 22 marca  obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Ma przypominać Nam, że  są ludzie którzy cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Nasze potrzeby co do ilości wykorzystywanej wody w gospodarstwie domowym  są coraz to większe. Podaje się, że z zużywanych codziennie (przez jedną osobę) 150 litrów wody pitnej spożywanych jest jej jedynie około 5 litrów. Czteroosobowa rodzina zużywa  rocznie (statystycznie) ponad 200 m³ wody pitnej. Ponad połowę tej ilości można zastąpić, nie tracąc z komfortu użytkowania, pochodzącą z dachu budynku, odpowiednio przefiltrowaną i zgromadzoną wodą deszczową.

Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać około 360 l wody. Warto ją wykorzystać, chociażby do podlewania ogrodu. Aby korzystać z deszczówki, wystarczy ustawić zbiornik przy rurze spustowej i połączyć go np. z zamontowanym do niej zbieraczem wody. Zbiornik może mieć objętość od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów, przy czym największe zbiorniki są przeznaczone do montażu pod ziemią. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta wolnostojących, estetycznych zbiorników na deszczówkę o różnych kształtach i w różnych kolorach. Należy jednak pamiętać aby zbiornik na deszczówkę zainstalować w zacienionym miejscu, by nie rozwijały się w nim  glony.

Jeśli myślimy poważnie o wykorzystywaniu wody deszczowej, możemy zasilać nią nie tylko ogród, ale także wykonać specjalną instalację, dzięki której jej zapasy gromadzone w zbiorniku posłużą choćby do spłukiwania wody w toalecie oraz do prania. Darmową wodą deszczową można z powodzeniem zastąpić ponad 45% wody wodociągowej zużywanej w domu.

Co z wodą deszczową, którą nie jesteśmy w stanie zmagazynować a spływa z zagospodarowanego i utwardzonego przez nas terenu?

Starajmy się zastosować do utwardzania podjazdu pod dom bruk ażurowy, geokratę czy płyty ażurowe aby umożliwić naturalne wsiąkanie wody w grunt. Możemy wykonać studnię chłonną  z kręgów betonowych lub z PCW na głębokość do 3 metrów tak, aby jej dno znajdowało się około 1-1,5 m powyżej powierzchni wody gruntowej, a całość przykrywa się włazem. Dolne kręgi powinny mieć w ściankach otwory, przez które deszczówka przesączy się do gruntu. Na dnie takiej studni umieszcza się warstwę filtracyjną np. z drobnego żwiru – zapobiegnie ona przedostawaniu się w głąb gruntu większych nieczystości. Studni chłonnej nie należy umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Minimalna odległość od budynku to 2 m, ponieważ w razie nieszczelności jej ścianek może dojść do spiętrzania wody w gruncie zbyt blisko domu. Planując wykonanie studni chłonnej, należy też zadbać o jej odpowiednio dużą pojemność, tak aby w okresie intensywnych opadów była ona w stanie zmagazynować zapas wody i oddawać ją z opóźnieniem. Pamiętajmy, żeby studni chłonnej nie lokalizować w pobliżu ujęć wody.

Zastanówmy się nad tym, jak można oszczędzać wodę, aby za kilka lat jej nie brakło.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

OSZCZĘDZAJMY WODĘ

Wysoka temperatura i utrzymujący się deficyt wody w glebie jest obecnie częstym powodem  występującej suszy.

Apelujemy do Państwa  o racjonalne korzystanie z wody oraz wprowadzenie kilku zmian i rozwiązań, które przyczynią się do zaoszczędzania wody pitnej:

  • nie używajmy wody pitnej do podlewania ogrodów i trawników
  • zakładajmy łąki kwietne, lub zrezygnujmy z częstego koszenia trawników aby wyższa roślinność umożliwiała wolniejsze parowanie wody zgromadzonej w glebie.
  • dobrym sposobem na zapewnienie sobie wody do podlewania ogrody jest tworzenie zbiorników na wody opadowe oraz oczek wodnych, które w razie suszy mogą zostać wykorzystane do nawadniania działkowych i ogrodowych upraw. W tym celu można również wykorzystać wyłączone z eksploatacji szamba
  • innym rozwiązaniem jest budowa studzienek chłonnych, do których trafi nadmiar wód deszczowych
  • pamiętajmy o ograniczeniu zużycia wody pitnej również podczas codziennych czynności. Nie zostawiajmy odkręconych kranów kiedy wykonujemy inne czynności, samochody myjmy w myjniach zamiast na własnych podwórkach i zlikwidujmy wszystkie zauważone nieszczelności wewnętrznej instalacji wodociągowej, co ograniczy straty wody.
  • do napełniania basenów używajmy wody opadowej a nie wody pitnej.

Pamiętajmy że:

Ważną rolę odgrywają również drzewa. Posiadają one własny mikroklimat,  przez co łagodzą działania wysokiej temperatury i wiatru oraz nawilżają powietrze. Pochłaniają ciepło dając efekt naturalnego chłodu, wypuszczając do atmosfery mniej ciepła niż inne ekosystemy. Drzewa na terenach zabudowanych mogą obniżyć latem temperaturę otoczenia nawet o 10 0C, w porównaniu z terenem bez drzew. Dzieje się tak ponieważ jedno drzewo może w ciągu dnia oddać do atmosfery w procesie transpiracji od 200 do 400 litrów wody. Stanowią naturalna zaporę przeciwwietrzną, przeciwśnieżną, przeciwpowodziową a także chronią przed suszą. Drzewa zatrzymują wody opadowe, spowalniają w ten sposób szybkie parowanie wody do atmosfery. Liście drzew stanowią powierzchnię, na której w nocy skrapla się para wodna zawarta w powietrzu. Drzewa pomagają zatem w nawadnianiu nie tylko poprzez odparowywanie wody, lecz również dzięki zapewnianiu powierzchni do kondensacji pary wodnej. Drzewa działają jak pompy wyciągające z gleby wodę, która w swoim cyklicznym obiegu paruje tworząc chmury, które przenoszone przez wiatr sprowadzają deszcz w głąb lądu. Gdy las zostaje wycięty, region staje się bardziej suchy i średnia roczna temperatura rośnie. Drzewa spowalniają też spływ wody deszczowej i za pomocą systemu korzeni wprowadzają ją w głąb ziemi, dzięki czemu rzeki i podziemne zbiorniki wodne mogą się z powrotem napełniać. W okresie topnienia śniegu i w czasie długotrwałych deszczy lasy chronią przed powodziami, gdyż chłonąc wodę przeciwdziałają niebezpieczeństwu wylewów. Nad lasami odnotowuje się o 10% wyższe opady deszczu, co jest bardzo ważnym czynnikiem w czasach występowania suszy i niedoborów wody. Drzewa oczyszczają wody gruntowe spływające z pól i dróg. Zastanówmy się nad tym, jak można oszczędzać wodę, aby za kilka lat jej nie brakło.