Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

4. Breńskie Kierpce Najlepszym Biegiem Anglosaskim w Polsce!

02 Dec 2016   10:14

Każda kolejna edycja Biegu o Breńskie Kierpce, a zorganizowano już cztery, pokazuje że reaktywacja tej imprezy była bardzo dobrą decyzją. Ta zapadła na przełomie 2012/2013, kiedy to z pomysłem wskrzeszenia biegowej rywalizacji w Brennej, w Ośrodku Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna pojawili się trzej zapaleni biegacze z naszej gminy – Zygmunt Greń, Błażej Mendrek i Tomasz Dybczyński. Panowie wyszli z inicjatywą zorganizowania biegu górskiego na dystansie 15,3 km, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony osób odpowiedzialnych za organizację imprez.
Tak właśnie zapoczątkowano nową, piękną historię biegu, która „pisana” jest do dnia dzisiejszego. Każda dotychczasowa edycja imprezy przyciągała na start coraz więcej zwolenników biegów górskich. Premierowy bieg ukończyły 162 osoby, tegoroczny 395 biegaczy i biegaczek.
Do Brennej przyciąga ich rodzinny klimat imprezy, trudna, ale bardzo malownicza trasa oraz dobra organizacja. Tegoroczny bieg był najbardziej udanym w swojej 4-letniej historii, o czym świadczą otrzymane na Wielkiej Gali Biegów Górskich nagrody. Pierwszą z nich jest Złota Kozica, wyróżnienie przyznane dla Najlepszego Biegu Górskiego w Stylu Anglosaskim w Polsce w 2016 r. oraz wysokie
6 miejsce w ogólnej klasyfikacji wszystkich biegów górskich w Polsce w minionym sezonie, a warto dodać, że zorganizowano ich aż 176! Breńskie Kierpce zostały także uhonorowane Pucharem Wojewody Śląskiego dla Najlepszego Biegu Górskiego zorganizowanego w Województwie Śląskim w 2016 r. Otrzymanie pierwszej ze wspomnianych nagród wiąże się także ze wzrostem rangi biegu w Lidze Biegów Górskich, bowiem przyszłoroczna impreza będzie wliczana do najwyższej z możliwych kategorii biegów – M, do której zaliczane są m.in. imprezy rangi Mistrzostw Polski seniorów, zdobywcy Złotych Kozic czy biegi z miejsc 1-5 klasyfikacji generalnej głosowania na Najlepszy Bieg Górski.

Przykład Biegu o Breńskie pokazuje, że rynek biegowy potrzebuje nie tylko dużych biegów ulicznych, ale również mniejszych biegów o niepowtarzalnym klimacie, zróżnicowanej trasie, biegów w których można się zmierzyć ze swoimi słabościami w otoczeniu pięknej przyrody i malowniczego górskiego terenu. Pokazuje również, że w małej miejscowości można zorganizować imprezę sportową, która zapadnie w pamięci wielu biegaczy, nie tylko amatorów, ale i tych którzy biegają dla wyników.

Zdjęcie z Wielkiej Gali Biegów Górskich - Andrzej Tomczyk - Liga Biegów Górskich DARE2B