Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Laur Ziemi Cieszyńskiej

22 Nov 2022   13:04

11 Listopada, zgodnie z wieloletnią tradycją na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, odbyła się ceremonia wręczenia Laurów Ziemi Cieszyńskiej - Srebrnych Cieszynianek. Laureatem z Gminy Brenna został pan Ryszard Główczak - wieloletni i zasłużony strażak w OSP Górki Wielkie.

Ryszard Główczak urodził się w dniu 2 maja 1962 roku w Brennej, Liceum Zawodowe ukończył w roku 1981 r., a w 1985 r., zdobył dyplom inżyniera Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile. Działalność społeczną Ryszarda Główczaka głównie związana jest z ochotniczym pożarnictwem. Od 2007 aktywnie działa dla jednostki OPS w Górkach Wielkich. W tym też okresie, jednostka ta kontynuuje chlubne tradycje ochotniczego pożarnictwa. Realizuje zadania nie tylko w zakresie szeroko rozumianego ratownictwa, ale działa również w zakresie kultury, prowadząc młodzieżową orkiestrę dętą, w zakresie edukacyjno-wychowawczym, prowadząc Młodzieżowa Drużynę Pożarniczą zrzeszającą aktualnie 18 dziewcząt i chłopców zainteresowanych pożarnictwem, w zakresie udostępniania sali bankietowej wraz z kuchnią na imprezy okolicznościowe i zebrania wiejskie, a także w zakresie współpracy z lokalnym środowiskiem, w tym z innymi organizacjami pozarządowymi,   z placówkami oświatowymi, oraz z miejscowymi parafiami. Obecnie Ryszard Główczak sprawuje funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Gminy w Brennej.

 

Za działalność zawodową i społeczną Ryszard Główczak został wyróżniony następującymi odznaczeniami:

- w roku 1990 Minister Obrony Narodowej nadal mu brązowy medal „SIŁY ZBROJNE W SŁUZBIE OJCZYZNY”,

- w roku 2007 Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów nadał mu „SREBRNA ODZNAKĘ HONOROWĄ”,

- w roku 2014 Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa śląskiego nadało mu BRĄZOWY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”.

- w roku 2021 Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa śląskiego nadało mu SREBRNY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”.

 

 

Serdecznie gratulujemy!