Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

08 Dec 2023   10:42

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw krzemowych chłonących promienie słoneczne. W fotoogniwach pod wpływem światła słonecznego powstaje prąd stały. Następnie jest on zamieniany w prąd zmienny za pomocą inwertera. Największą produkcję energii elektrycznej możemy zaobserwować podczas długich, słonecznych dni w okresie wiosenno-letnim. Wiele osób posiadających panele fotowoltaiczne spotyka się ze stwierdzeniem, że moduły nie produkują energii zimą. Jest to jednak nieprawda. Temperatura nie ma wpływu na poziom produkcji energii elektrycznej, jaką możemy uzyskać podczas funkcjonowania instalacji PV. Do czerpania prądu z fotonów potrzebujemy jedynie promieni słonecznych. Niejednokrotnie zdarza się, że zimą dni są pogodne, a niebo nie jest zachmurzone. Faktem jest, że dni w tę porę roku są krótsze, jednak w czasie kiedy słońce świeci na panele, możemy pozyskiwać darmową energią.

Jednak co w sytuacji gdy panele fotowoltaiczne są pokryte śniegiem i nie produkują energii elektrycznej. Czy to oznacza, że panele należy koniecznie odśnieżać?

W przypadku zaśnieżonej instalacji warto po prostu poczekać, aż śnieg stopnieje. Gdy tylko śnieg zaczyna się zsuwać, część energii padająca na moduł zamieniana jest na ciepło. W efekcie śnieg zaczyna zsuwać się z powierzchni modułu, tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia. Pokrywa śnieżna nie powoduje aż tak dużych strat w produkcji energii elektrycznej, a jego samoistne topnienie jest doskonałym sposobem na ich czyszczenie, dzięki któremu będą idealnie przygotowane na najważniejszych okres dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych, czyli wiosnę i lato.

Działając w tym zakresie na własną rękę możemy nieodwracalnie zniszczyć instalację i utracić gwarancję na produkt. Jeżeli już decydujemy się na odśnieżanie trzeba wiedzieć przede wszystkim jak odśnieżać. Robiąc to nieumiejętnie, można zrobić więcej szkody, niż pożytku np. rysując szkło na modułach. Odśnieżając powinniśmy wykorzystywać do tego celu narzędzia, które nie uszkodzą delikatnej powierzchni modułów, która jest podatna na zarysowania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy usuwać jej w sposób mechaniczny za pomocą skrobaczki. W takim przypadku powinniśmy cierpliwie poczekać, aż lód sam stopnieje. Jeżeli opady śniegu są na tyle obfite, że spadająca z paneli warstwa tworzy nasyp u stóp modułu, możemy delikatnie zgarnąć go za pomocą, np. szczotki z bardzo miękkim włosiem. Doradzamy nie robić tego samodzielnie, jeżeli panele znajdują się na dachu, ponieważ jego powierzchnia może być bardzo śliska, a co za tym idzie, niebezpieczna.

Należy również dodać, że zimą dochodzi do spadku produkcji energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych. Listopad, grudzień, styczeń i luty to okres, w którym w Polsce – nawet przy sprzyjającej pogodzie – produkcja prądu zmniejsza się nawet o 75% w stosunku do miesięcy letnich. Przy tak małej wydajności zaleganie śniegu na panelach ma niewielki wpływ na roczny bilans energii pozyskanej z fotowoltaiki.