Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Relacja ze spotkania z Krzysztofem Wielickim

20 Nov 2023   13:03

W piątek, 17 listopada br. Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej zorganizowała spotkanie z Krzysztofem Wielickim – ikoną polskiego i światowego himalaizmu, kierownikiem i organizatorem wypraw górskich, podróżnikiem oraz autorem książek (m. in. „Solo. Moje samotne wspinaczki”, „Mój wybór”, „Korona Himalajów 14 x 8000”).
Na spotkaniu, które odbyło się w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" zjawiło się liczne grono pasjonatów gór i osób chcących osobiście poznać legendarnego himalaistę.
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim było dla zgromadzonej publiczności niepowtarzalną okazją do poznania świata himalaistów od kuchni.
W trakcie spotkania nasz Gość przez ponad godzinę, barwnie i z humorem opowiadał o swojej niezwykłej, górskiej pasji, m. in. o długich miesiącach spędzonych w górach, o malowaniu kominów w celu zgromadzenia funduszy na kolejną wyprawę, o reakcji organizmu na olbrzymie wysokości i niedobór tlenu, o przyjaciołach i o śmierci.
Opowieściom Krzysztofa Wielickiego towarzyszyła prezentacja zdjęć i filmów, ilustrująca niektóre z jego niezwykłych, górskich wyczynów (m. in. pierwsze zdobycie zimą Mount Everestu (1980 r. z Leszkiem Cichym), Lhotse i Kanczendzongi (1986 r. z Jerzym Kukuczką), czy samotne zdobycie Broad Peak, Dhaulagiri, Sziszapangmy, Gaszerbrum II i Nanga Parbat, czy wejście na Lhotse zimą, solo i w gorsecie ortopedycznym).
Największą wartością wydarzenia było spotkanie się niezwykle doświadczonego, znanego na całym świecie himalaisty z ludźmi w różnym wieku i przekazanie im najważniejszych wartości (wiary i determinacji do zdobywania tego co niemożliwe, do przekraczania własnych ograniczeń).
„Tylko śmierć jest porażką, wszystko inne jest nowym doświadczeniem, a niepowodzenia wzmacniają charakter” – mówił Krzysztof Wielicki.
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim było niezapomnianą przygodą, a miłym akcentem były pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowym Gościem i autografy na egzemplarzach jego książek .
Dziękujemy!
Dziękujemy Ośrodkowi Promocji Kultury i Sportu Gmina Brenna za gościnę i pomoc przy organizacji spotkania, oraz panu Januszowi Majerowi, dzięki któremu doszło do spotkania.
„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, a także inne książki???? Krzysztofa Wielickiego są dostępne w zbiorach biblioteki w Brennej i filii w Górkach Małych.
Polecamy i zapraszamy do wypożyczeń!