Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Obchody Święta Niepodległości

14 Nov 2016   09:27

W tym roku mija 98. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień 11 Listopada przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami. W tym dniu pamiętamy szczególnie o tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie.  

Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci poległych za wolność ojczyzny. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pich wraz z małżonką, Przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Janasikiem oraz radną Magdaleną Myśliwiec, odwiedzili pomniki oraz groby znajdujące się na ternie naszej gminy. Kwiaty złożono: na cmentarzu przy pomniku ofiar wojny poległych w walce o wolność państwa polskiego (Górki Wielkie), przy pomniku ofiar faszyzmu poległym za wolność ojczyzny (Górki Małe), przy pomniku pamięci Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK Wędrowiec (Brenna Ośrodek Zdrowia), przy pomniku jeńców włoskich i mieszkańców Brennej spalonych żywcem przez hitlerowców (Brenna Centrum za Starym Kinem) oraz na cmentarzu katolickim przy pomniku poległych w walce o wolność i polskość ziemi (Brenna Centrum).

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Apostoła Bartłomieja w Brennej. Nabożeństwo odprawili wspólnie wszyscy księża Gminy Brenna. Głos zabrał również Wójt, który podziękował za zaangażowanie społeczności w tak ważne, narodowe święto. Jak co roku uroczystość uświetniły swoim występem połączone chóry: Magnificat oraz Benedictus. Wystąpiły również: dziecięcy chór „Świetliki” oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna”.

Po nabożeństwie w asyście orkiestry udano się na cmentarz ewangelicki, gdzie złożono wiązanki kwiatów na grobie Karola Heczki. W imieniu mieszkańców Gminy Brenna kwiaty złożyli: Wójt Gminy Brenna, Przewodniczący Rady Gminy, radni powiatu oraz gminy, przedstawiciele grona pedagogicznego, członkowie Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek "Jodła" oraz strażacy z Brennej Centrum, Brennej Leśnicy i Górek Wielkich.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w ten wyjątkowy dzień uczestniczyli w uroczystościach.