Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Odsłonięcie odrestaurowanego Krzyża Zakochanych

14 Jun 2017   10:51

10 czerwca 2017 r., w Brennej miało miejsce odsłonięcie odrestaurowanego Krzyża Zakochanych,
w ramach projektu "Polsko-Czeski Szlak Zakochanych"

Serdecznie zapraszamy do Informacji Turystycznej po kłódki miłości, foldery dot. szlaku oraz ulotki
z historią Krzyża Zakochanych.

Projektu współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska i budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko.

 

Krzyż Zakochanych znajdujący się pod Bukowym Groniem, powstał w 1934 r., jest to rzeźba drewniana przedstawiająca Krzyż Męki Pańskiej z Matką Boską i Św. Janem w  formie drzewa życia, na którym umieszczono trzy figurki: Jezusa Ukrzyżowanego, Matkę Boską i św. Jana. Nad nimi powstał daszek wykonany z drewnianych deseczek z ornamentyką w ludowym stylu. Krzyż, perełka sztuki ludowej, stojący osiemdziesiąt lat pod Bukowym Groniem na pamiątkę nieszczęśliwej miłości, na prośbę konserwatora zabytków w 2016 r., trafił do gminnego rejestru zabytków. W latach 2016 -2017 r., dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, został oddany do konserwacji. 

Do krzyża, znajdującego się na gruntach Lasów Państwowych, wytyczono Szlak Wspomnień. Rzeźba ta, zyskuje coraz większą rzesze osób nią zainteresowanych, zarówno mieszkańców, turystów, artystów, jak i dziennikarzy. Jednych przyciąga jej historia powstania, wokół której narosło wiele legend, drugich artyzm rzeźby i osoba Ludwika Konarzewskiego, słynnego artysty z Istebnej, miejscowych sentyment do tego co „nasze”, lokalne, będące częścią ich życia i wspomnień. Dla jeszcze innych jest to miejsce kultu religijnego, ci ostatni składają u podnóża rzeźby kwiaty, zawieszają różańce, zapalają znicze, niektórzy zostawiają monety na szczęście, jako symbol nowego zwyczaju, bo pod krzyż przychodzą zakochani, którym ma to miejsce przynieść szczęście.

Prawda i legenda
Wraz z mijającymi latami wokół krzyża narosło sporo opowieści i legend. Powstało wiele mniej lub bardziej prawdopodobnych historii. Najbardziej wiarygodna z nich podaje: Eliza Dworzak, córka karczmarzy z Bielska przyjeżdżała do Brennej wypoczywać, całe dnie spędzała nad potokiem Nostrożny, gdzie czytała książki i kąpała się w plosie przy zaporze. Jak przystało na przedwojenną bielszczankę mówiła (jak cała jej rodzina) głównie po niemiecku, rzadziej i z trudem po polsku. Wśród mieszkańców Brennej zapamiętana została jako osoba miła i kulturalna. Bywało, że podczas wakacyjnego odpoczynku odwiedzał ją jej narzeczony, o imieniu Artur, który do Brennej przechodził przez Błatnią i Bukowy Groń. Ponieważ chłopak pochodził z prostej rodziny, z zawodu był zaś fryzjerem, rodzice nie pochwalali wyboru serca córki i nie zezwolili na zawarcie związku dwojgu zakochanym. Nie przeszkadzało to jednak młodym ludziom przez dłuższy czas w tajemnicy spotykać się w Brennej i cieszyć spędzanymi wspólnie chwilami. W końcu jednak dziewczyna poddała się jednak woli rodziców i zdecydowała się rozstać z ukochanym. Pamięć o nim i ich uczuciu nie dawała jej jednak spokoju, stąd w miejscu ich ostatniego widzenia kazała postawić krzyż, by w ten sposób zadość uczynić niespełnionej miłości. Eliza do Brennej wracała nieraz, również po wojnie, odwiedzając tak ważne dla siebie miejsce. W rozmowach z mieszkańcami nie chciała jednak wracać do historii, która poprzedziła powstanie krzyża. 

Powstanie Krzyża
Nie tylko historia zakochanych ma wiele wersji, również wokół samej rzeźby narosło kilka hipotez. W kronice parafialnej jako autor krzyża figuruje Jan Wałach, wśród niektórych mieszkańców zaś przechowywana jest informacja, iż w jego powstaniu brał udział również miejscowy rzeźbiarz Paweł Jaworski. Dziś uznaje się, iż krzyż powstał w pracowni artysty Ludwika Konarzewskiego w Istebnej na Buczniku.