Opis współpracy Brenna - Wędrynia
Gmina Brenna w 2020r. rozpoczęła współpracę transgraniczną z kolejną czeską gminą – Gminą Wędrynia, poprzez realizacji projektu Aktywnie w naturze, dla którego 13.05.2020r. podpisano umowę o dofinansowanie ze środków Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Gmina Brenna już wcześniej uczestniczyła w partnerskich projektach z Gminą Wędrynia, należą do nich takie projekty jak zrealizowany przez Gminę Bystrzyca w 2015r. projekt "ETS očima Mikroregionu Bystřice-Vendryně -Nýdek a jejich PL partnerů" (EŚT oczyma Mikroregionu Bystrzyca –Wędrynia-Nydek i ich polskich partnerów) czy "Giełda Partnerstw Euroregionu ŚC-TS" wdrażana w 2016r. przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza". Projekty te związane były przede wszystkim z podsumowaniem prowadzonej w poprzednich latach współpracy, a także inicjowaniem i rozwijaniem partnerstw transgranicznych pomiędzy samorządami Polski i Czech, w możliwych obszarach współpracy (np. sport, turystyka, ekologia, współpraca społeczności lokalnych).
Realizowany wspólnie z Gminą Wędrynia projekt "Aktywnie w naturze", jest odmienny od większości dotychczas realizowanych działań z Gminą Bystrzyca czy Piseczna. Wcześniejsze mikroprojekty koncentrowały się głównie na sporcie, rekreacji, turystyce czy edukacji i rynku pracy, natomiast ten projekt związany jest z dziedzictwie przyrodniczym. Jego wdrożenie pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego partnerskich miejscowości poprzez stworzenie wspólnego produktu turystycznego w oparciu o nowe zaplecze infrastrukturalne udostępniające unikalne zasoby obu gmin. Tym samym projekt nawiązuje do już zakończonego polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski – wspólne dziedzictwo” oraz do aktualnie wdrażanego projektu ze słowacką Gminą Babin – "Za woniom drzewa". Oba te projekty związane są z promowaniem i udostępnianiem walorów przyrodniczych i kulturalnych pogranicza.
Strona internetowa Gminy Wędrynia: