Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Polsko-Czeski Dzień Dziecka

06 Jun 2017   10:24

 

Dzień Dziecka jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu. W tym roku mieliśmy okazję świętować go wspólnie z naszymi czeskimi przyjaciółmi z Bystrzycy. Razem z południowymi sąsiadami Brenna realizuje projekt p.n. „Sport łączy pokolenia” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i budżetu państwa RP. Oficjalnie imprezę otworzył Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch wraz z małżonką i Wicestarostą Bystrzycy Marcelem Ćmielem. W wydarzeniu uczestniczył również Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” oraz tym samym Przedstawiciel Euroregionu Tesinskie Slesko – Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek, który czuwa nad realizacją wszystkich projektów.

3 czerwca podczas imprezy p.n. „Polsko –Czeski Dzień Dziecka” Park Turystyki w Brennej Centrum wypełnił się po brzegi. Na najmłodszych w strefie sportowo – rekreacyjnej, którą oficjalnie otworzyliśmy 3 maja podczas Dnia Czeskiego, czekały niesamowite atrakcje. Dzieci miały okazję: poćwiczyć na zewnętrznej siłowni, wziąć udział w międzypokoleniowym torze przeszkód, zabawach z chustą animacyjną i przeciąganiu liny, pomalować sobie buźki, poskręcać balony, wyczarować olbrzymie bańki mydlane i poskakać na dmuchanej zjeżdżalni.

Zaraz obok Utopca smażono jajecznicę z tysiąca jaj. Nie przypadkowo, gdyż następnego dnia, w niedzielę przypadały Zielone Świątki, czyli w tradycji ludowej święto rozpoczynające lato. Tego dnia dla oczyszczenia ziemi ze złych mocy palono ognie, okadzano dymem pola, bielono domy, sprzątano oraz przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami obejścia. Wieczorem śpiewano, tańczono przy ogniskach oraz smażono jajecznicę ze szczypiorkiem. Taką właśnie przepyszną wajeśnicę mieli okazję spróbować mieszkańcy, turyści oraz goście z Czech. Dodatkowo zorganizowano zawody w wybijaniu jajek oraz slalom z jajkiem.

Na boisku wielofunkcyjnym przez cały czas trwania imprezy Fundacja Longboard Kids z Istebnej uczyła jazdy na longbordzie, czyli snowboardzie na kółkach. Ta forma aktywności fizycznej bardzo przypadła do gustu zarówno tym młodszym jak i starszym uczestnikom imprezy. Instruktorzy jazdy promują Longboarding jako wygodny i ekologiczny środek alternatywnego transportu. Wskazują na jego funkcjonalność i wygodę np. możliwość wożenia w bagażniku samochodowym, wniesienia do autobusu. Ukazują również ekonomiczną zaletę Longboardu jako sprzętu sportowego - dzieciaki nigdy nie wyrastają z jego rozmiaru w odróżnieniu od np. rolek.

Na scenie amfiteatru odbył się Letni Koncert Bazy Talentów, działającej przy Ośrodku Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna. Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna” pod kierunkiem Anny Musioł. Podczas imprezy można było zakupić pierwszą płytę zespołu w cenie 20 zł. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na „Małą Brenną.” W dalszym ciągu płyta dostępna jest w Informacji Turystycznej Gminy Brenna.

Następnie wystąpiły dwie sekcje skrzypiec. Grupę skrzypiec klasycznych prowadzi Pani Dorota Musialik. Aktualnie należy do niej 13 młodych muzyków, którzy wystąpili z utworami: Idziemy do Szkoły, Kukułka, Stary Donald oraz Etiudka. Zajęcia ze skrzypiec góralskich z dużym zaangażowaniem prowadzi Katarzyna Gonciarczyk. Grupa liczy 15 uczestników, wśród nich aż 8 osób należy do „Małej Brennej”, zasilając zespół regionalny podczas występów scenicznych swoim akompaniamentem. Jedna z uczennic Julia Nowak w zeszłym roku, podczas 47. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, w konkursie Mistrz i Uczeń, grając na skrzypcach zaledwie pół roku wywalczyła III miejsce. Uczniowie w swoim repertuarze mają utwory ludowe, przede wszystkim te wywodzące się z Beskidu Śląskiego. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: Szpacyr-Polka, Jawornicki, Piłka, Stoi Lipka i Doliny, Doliny.

Do grup gitarowych prowadzonych przez Błażeja Żura oraz Sebastiana Kreta należy 43 młodych muzyków. W trakcie koncertu swój talent zaprezentowali: Kajetan Bury, Aleksandra Cecherz , Emilia Kowalik, Maciej Gaszczyk, Julia Kocurek, Samuel Szymura, Mateusz Kamiński oraz Maciek Heller.

Jako przedostanie zawładnęły sceną grupy tańca nowoczesnego prowadzone przez Kingę Stasiuk. Młodsza grupa hip hop „Tutti-Frutti” zaprezentowała się w układzie z pomponikami, a starsza Swag, która w tegorocznym Gminnym Konkursie Bazy Talentów zajęła zaszczytne III miejsce, w Street Dance w miksie utworów. Łącznie do obu zespołów należy 17 uczniów.

Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz tańca orientalnego w wykonaniu podopiecznych Domu Dzieci i Mlodzieży w Bystrzycy. Wśród tańczących dziewczyn znalazły się mistrzynie Republiki Czeskiej i mistrzynie świata! W pięknych, kolorowych strojach zaprezentowały m.in. nowoczesny taniec egipski shaab, taniec ze skrzydłami i indyjski taniec filmowy bollywood.

Kolejnym punktem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na „Najbardziej Niezwykły Latawiec“ , który został zorganizowany przez Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna. Było o co walczyć, gdyż nagrodą w konkursie był pokaz oraz warsztaty dla całej klasy z iluzjonistą Tomaszem Kabisem – finalistą programu Mam Talent! Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Po prezentacji latawców komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii klasy 1-3 szkół podstawowych wygrała klasa 2B z SP w Górkach Wielkich, która wykonała latawiec „Szybowiec”. Wychowawczyni Pani Bernadeta Bury przyznała jednak, że wszystkie latawce w tej kategorii były piękne i zaprosiła na pokaz iluzji dwie pozostałe klasy biorące udział w konkursie. W kategorii klasy 4-6 szkół podstawowych największą liczbę punktów za latawiec „Fikołek Kręciołek” otrzymała klasa 5B z SP w Górkach Wielkich, jednak naruszając regulamin w rezultacie przyznano dwie równorzędne nagrody, dla wspomnianej klasy oraz dla klasy 5A z tej samej szkoły, która wykonała latawiec „Feniks”. Jednocześnie obie klasy uczestniczyły w pokazie iluzji. W kategorii klas Gimnazjalnych nagrodę wywalczył „Podniebny Macgyver” wykonany przez uczniów klasy 1b Gimnazjum w Brennej.

Na zakończenie imprezy na scenie pojawił się jeszcze jeden akcent regionalny – kapela, która umilała czas przebywającym na parku mieszkańcom, turystom oraz gościom z Czech.

W ramach działań projektowych w Bystrzycy będzie miała miejsce jeszcze jedna, ostatnia impreza. Serdecznie zapraszamy na warsztaty ruchowo-rehabilitacyjne „Aktywna jesień życia”, które odbędą 22 września u naszych południowych sąsiadów.