Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

Projekt: Pumptrack dla każdego!

 

 

Gmina Brenna w 2017 r. pozyskała środki na realizację projektu pn. "Pumptrack dla każdego!", podpisując umowę o dofinansowanie z Funduszem Mikroprojektów  Euroregion Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020. Projekt był wspólnie realizowany przez Gminę Brenna oraz czeską Gminę Bystrzyca. Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wyniosło 20.000,00 EUR.

Realizacja projektów transgranicznych ma na celu intensyfikację współpracy Gmin Brenna i Bystrzyca poprzez wdrożenie wspólnych działań o charakterze sportowo-rekreacyjnym, wspólne promowanie aktywności fizycznej i idei sportu wśród mieszkańców gmin partnerskich oraz rozwijanie bazy sportowej obu samorządów. Dlatego, obok wspólnego i aktywnego spędzania czasu, efektem realizacji projektu transgranicznego było poszerzenie bazy sportowej w Gminie Brenna o profesjonalny tor rowerowy typu pumptrack.

Pumptrack jest innowacyjnym, zdobywającym coraz większą popularność na świecie obiektem zwanym Rowerowym Placem Zabaw przeznaczonym do zbiorowej rekreacji. Jazda po nim może odbywać się bez pedałowania dzięki intuicyjnym ruchom, podobnie jak na huśtawce. Rowerowy Plac Zabaw jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Stanowi idealne połączenie bezpiecznej zabawy i jazdy na rowerze na każdym poziomie zaawansowania. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów, jak i całych rodzin.

Zaprojektowany tor to zamknięta pętla bitumicznego pasma jezdnego wijącego się pośród połaci trawnika na zróżnicowanych wysokościowo pagórkach i łukowych rampach, tworząca swoisty rodzaj rzeźby terenowej. Obiekt ten w innowacyjny i ciekawy sposób uzupełnia przestrzeń publiczną, a swoją formą zachęca do dokładniejszego zapoznania się z jego przebiegiem i ukształtowaniem. Tor rowerowy typu pumptrack znajduje się w Brennej przy ulicy Góreckiej 224 (byłe Gimnazjum),  za boiskiem ORLIK – jest ogólnodostępny.

Z pumptracka można korzystać od świtu do zmierzchu z uwzględnieniem ciszy nocnej i warunków atmosferycznych. Obowiązkowy dla każdego korzystającego jest kask rowerowy. Szczegółowe warunki korzystania określa regulamin, umieszczony na terenie obiektu.

Podczas naszego wspólnego projektu zrealizowano również polsko-czeskie spotkanie, które miało charakter sportowo-rekreacyjny. Na spotkanie przybyli goście z Czech: Starosta Gminy Bystrzyca Pan Roman Wróbel wraz z delegacją z Urzędu Gminy i uczniowie z czeskiej Szkoły Podstawowej z  opiekunem Panem Grzegorzem Łuńskim. Swoją obecnością zaszczycił nas również Dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza"  - Zarządzający Funduszem Mikroprojektów Pan Bogdan Kasperek.

W tym wyjątkowym dniu, każdy mógł skorzystać z nauki jazdy po torze pumptrack. Instruktorzy przeprowadzili pokaz jazdy oraz udzielili szerokiego instruktażu jak prawidłowo poruszać się po takim torze. Przypominamy, że prawidłowa jazda polega na poruszaniu się po torze bez pedałowania, tylko za pomocą odpowiednich ruchów ciała tzw. pompowania. Zwrócono również uwagę, iż niedopuszczalna jest jazda bez kasku ochronnego. Ze szkolenia skorzystały zarówno dzieci, począwszy od kilkulatków, jak i dorośli. Na pamiątkę każdy uczestnik zajęć otrzymał dyplom udziału.

Ponadto, dzieci i młodzież mogły korzystać z różnych animacji, przygotowanych specjalnie na uroczystość otwarcia naszego pumtracka. Nie zabrakło toru przeszkód, międzynarodowego przeciągania liny, malowania twarzy, dmuchania olbrzymich baniek mydlanych, wykonania pamiątkowej mini-deskorolki, zabaw, konkursów i poczęstunku.

Dodatkowe informacje nt. realizacji projektu znajdują się TUTAJ.