Ta strona korzysta z cookies, czyli niewielkich plików zapisywanych w Twoim urządzeniu - dowiedz się więcej rozumiem

Narzedzia

Siła Natury

SIÓFOK - WĘGRY

Należy zapytać, jak to się zaczęło? Wbrew pozorom współpracę z miejscowością Siófok na Węgrzech rozpoczęliśmy od poszukiwań na terenie Górek Wielkich, czyli u siebie. Tam udało nam się „znaleźć” Pana Csaba Bobko, który z pochodzenia jest Węgrem, a mieszka i pracuje w Polsce. Dzięki Panu Csaba Bobko wysłaliśmy przetłumaczony list intencyjny z informacją o naszych miejscowościach, którego wynikiem było zainteresowanie Burmistrza miasta Siófok Pana Arpada Balazs, nawiązaniem współpracy z gminą Brenna.

Narody Węgrów i Polaków spotykały się wiele razy na zakrętach historii, niekiedy było nam bliżej do siebie, niekiedy dalej, ale zawsze aktualne i obecne było powiedzenie „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki”.

Pierwsze wspólne spotkanie przedstawicieli obu miejscowości miało miejsce w Brennej w grudniu 2007 r., co już na wstępie zaowocowało chęcią rozpoczęcia współpracy naszych miejscowości, bez potrzeby formalizowania podejmowanych działań. Z rewizytą przedstawiciele naszej gminy udali się w lutym 2008 r., gdzie starano się w prowadzonych rozmowach znaleźć wspólne dla nas płaszczyzny współpracy na przyszłość. Możliwość współpracy z takim partnerem to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt, gdyż miejscowość Siófok to ogromny potencjał turystyczny i marka znana w całej Europie. Możemy przez to zrealizować swoje plany z zadowalającą skutecznością i przy okazji czerpać doświadczenia w zakresie rozwoju turystyki, która w gminie Brenna stanowi jeden z głównych filarów strategii rozwoju. Mamy wiele sobie do zaproponowania i należy to wykorzystać, a przede wszystkim wypromować na zewnątrz. Taka wymiana jest swoistą reklamą posiadanego potencjału, pozwalającą jednocześnie zaktywizować te pola działalności publicznej, które dotychczas nie miały możliwości pojawienia się w szerszym aspekcie.

Te wszystkie wydarzenia pozwoliły nam stworzyć okazję do tego, aby w dniu 29 sierpnia 2008 r. podpisać uroczysty list intencyjny o współpracy naszych miejscowości, który stał się swoistego rodzaju preludium naszych wspólnych przedsięwzięć. To ważny dla nas moment. Dzieje się to w dobie przynależność naszych państw do Unii Europejskiej, w której rozwój włączyliśmy się już na dobre, zdając sobie jednocześnie sprawę z powagi stojących przed nami zadań.

Oficjalny serwis miasta Siófok www.siofok.hu